انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید. تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کنیم.

واحد پشتیبانی ثبت اصناف
صفحه اصلی article-مقاله پزشکی سلامت انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی
انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی به این معنا است که دیواره نازک (سپتوم بینی) بین سوراخ های بینی شما به سمت یک طرف و دارای انحراف است .

انحراف تیغه بینی در حالتی شکل میگیرد که سپتوم بینی بین دو طرف کاهش می یابد و یا منحرف می شود که این اتفاق در بعضی افراد بیشتر است .

 انحراف تیغه بینی و نحوه اصلاح آن

هنگامی که یک جداره دارای انحراف تیغه شدید است ، می تواند یک طرف بینی را بشکند و جریان هوا را کاهش دهد و باعث تنفس سخت برای فرد بشود . قرار گرفتن در معرض جریان هوای خشک ممکن است به زیاد شدن انحراف تیغه بینی بیفزاید به طوری که حتی ممکن است گاهی به پوسته شدن یا خونریزی در بینی افراد خاص دامن بزند . 

انسداد بینی ممکن است از یک دیواره بین دیواره بینی ، از تورم بافتی که روی بینی قرار دارد یا از هر دو طرف ، رخ دهد . درمان انسداد بینی ممکن است با داروهایی برای کاهش تورم یا رقیق کننده بینی صورت گیرد که به باز کردن بینی ها کمک کند . برای انحراف تیغه بینی ، عمل بینی ضروری است .

علائم انحراف تیغه بینی

اغلب ناهنجاری های جدی در ابتدا هیچ علائمی را نشان نمی دهند و ممکن است فرد متوجه وجود انحراف تیغه بینی در بینی خود نشود ؛ اما ممکن است شما متوجه شوید که سپتوم یا دیواره بینی منحرف شده است . با این حال ، برخی از ناهنجاری های جداره ای می توانند علائم و نشانه های زیر را ایجاد کنند:

 

 • انسداد بینی می تواند از طریق یک سوراخ بینی یا هر دو سوراخ بینی اتفاق بیفتد . این انسداد ممکن است زمانی که شما یک بیماری در اثر سرما برایتان ایجاد شود (مانند سرماخوردگی های شدید یا حتی عفونت دستگاه تنفسی فوقانی) یا اگر آلرژی داشته باشید بروز پیدا کند و قابل تشخیص شود که حتی انحراف تیغه بینی می تواند باعث بروز حفره در دیواره بینی شما هم بشود .
 • اگر چه بحث علت های مختلفی در مورد علل احتمالی بینی دردناک در صورت وجود دارد ، اما یکی از علل اصلی درد بینی وجود انحراف تیغه بینی است که در سمتی که انحراف ایجاد شده است درد نیز به وجود می آید .
  انحراف تیغه بینی در خردسالان نیز در شایع ترین حالت با کمک تنفس در طول خواب تشخیص داده می شود که پزشک با توجه به این علائم در نوزادان و کودکان خردسال ، انحراف تیغه بینی یا تورم بافت های داخل بینی را در کودکان تشخیص می دهد .
  انحراف تیغه بینی در خردسالان نیز در شایع ترین حالت با کمک تنفس در طول خواب تشخیص داده می شود که پزشک با توجه به این علائم در نوزادان و کودکان خردسال ، انحراف تیغه بینی یا تورم بافت های داخل بینی را در کودکان تشخیص می دهد .
 • برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند در یک جهت خاص بدن بخوابند تا تنفس را از طریق بینی آسان تر کنند . این می تواند به علت یک انحراف تیغه بینی باشد که عبور هوا را از یک طرف بینی مختل می کند و با کمک رینوپلاستی قابل اصلاح است .

 

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی

 

 • چه زمانی برای انحراف تیغه بینی به پزشک مراجعه کنیم؟

 • یکی از سوراخ های بینی مسدود شده که به درمان با داروها دیگر باز نمی شود .
 •  
 • خونریزی در دفعات مختلف از بینی
 •  
 • عفونت های سینوس معکوس
 •  
 • ضربه محکم به بینی و متورم ماندن بینی برای مدت طولانی

علل ایجاد انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی زمانی که سپتوم بینی شما (دیوار نازک که عبور هوا را از راست و چپ بینی جدا می کند) به سمت یک طرف منحرف می شود ، رخ می دهد .

سپتوم انحرافی می تواند ناشی از :

 • در هنگام تولد به صورت مادرزادی وجود داشته باشد . در بعضی موارد ، جداسازی دیافراگم در هنگام رشد جنین اتفاق می افتد و در هنگام تولد ظاهر می شود .
 • در نوزادان علاوه بر علل مادرزادی ، این آسیب ممکن است در طول زمان زایمان رخ دهد ولی در کودکان و بزرگسالان ، طیف گسترده ای از حوادث ممکن است به آسیب دیدگی بینی منجر شود – از برخورد با شخص دیگری در پیاده رو یا خیابان ، یا اغلب در طول ورزش ها و برخورد محکم با وسایل ورزشی مانند توپ ، بازی های فعال و پر جنب و جوش ، حملات سنگین مانند درگیری و دعوای شدید و هم چنین حوادث خودرو مانند تصادف باعث می شود در بینی انحراف تیغه بینی رخ دهد .
 • علاوه بر تمامی این موارد فرآیند پیری طبیعی هم ممکن است بر روی ساختار بینی تاثیر بگذارد و در طول زمان ، انحراف تیغه بینی را بدتر کند .

 پیشگیری از انحراف تیغه بینی

 • بازی کردن یا ورزش
 • کمربند ایمنی خود را در حالی که سوار بر یک وسیله نقلیه هستید ببندید
 • هنگام استفاده از وسایل نقلیه موتوری از کلاه ایمنی استفاده کنید

عوارض جانبی

اگر انحراف تیغه بینی جدی یا شدیدی ایجاد شود که باعث انسداد بینی می شود ، می تواند منجر به :

 • دهان خشک ، به علت تنفس زیاد با دهان
 • احساس فشار یا احتقان در دیواره بین بینی شما
 • نداشتن خواب راحت ناشی از عدم توانایی نفس کشیدن راحت از طریق بینی در شب

 

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی

روش‌های اصلاح انحراف تیغه بینی

معمولا بینی همه‌ی افراد درجاتی از کجی را دارد اما اگر این کجی در دو حالت ممکن است دردسر درست کند .

ممکن است انحراف تیغه بینی خیلی خفیف باشد که در این صورت می‌توانید از ضد احتقانها استفاده کنید .

اما اگر این کجی موجب انسداد راه تنفس شود ، باید بینی را عمل کرد .

راه تشخیص اینکه برای درمان انحراف تیغه بینی کدام راه درست است  سی‌ تی‌ اسکن و آندوسکوپی است . اصولا عمل اصلاح انحراف بینی در سه موقعیت مختلف اتفاق می‌‌ افتد و توجه داشته باشید که هر سه نوع این عمل خیلی ساده است و حدود نیم‌ ساعت بیشتر طول می‌کشد .

۱- عمل اصلاح انحراف بینی

نخستین نوع این عمل که هدفش فقط اصلاح انحراف بینی است . در این نوع از عمل هم می‌توان بیمار را کامل بی‌هوش کرد هم نیمه‌ بیهوش او را مورد جراحی قرار داد . در این عمل اصلاح انحراف تیغه بینی البته نه از چسب زخم خبری هست نه از پانسمان و گچ‌ گرفتی و این چیزها . بیمار درد و کوفتگی هم ندارد . فقط بیمار باید یکی دو روزی مراقبت کند تا محل عمل عفونت نکند . نکته مهم آنکه هزینه‌ های این عمل را بیمه‌ ها قبول می‌کنند .

۲- عمل زیبایی

اگر این انحراف تیغه بینی آنقدر زیاد نباشد که انسدادی ایجاد کند یا همان‌طور که تیغه کج است کل بینی هم کج باشد طوری که گرفتگی نداشته باشد ، می‌توان با عمل جراحی زیبایی ، انحراف بینی را از بین برد . این نوع عمل هم البته عملی ساده است که زمانش خیلی کوتاه است اما در آن هم باید بینی را گچ گرفت هم بعد از آن به بینی چسب زخم زد . نکته مهم هم آنکه بیمه هزینه این نوع عمل را قبول نمی‌کند .

۳- عمل تلفیقی

عمل نوع سومی هم هست که به آن سیتوپلاستی می‌گویند . در این نوع ، هم انسداد بینی‌ را کاهش‌ می‌دهند هم نمای‌ آن‌ را بهبود می‌‌دهند . این هم عملی‌ است که تا مدتها بینی گچ‌ گرفته‌ است و بعدش هم که بینی تا مدتی چسب دارد . البته این چسب فقط جلوی خونریزی را می‌گیرد و مشکلی برای تنفس ایجاد نمی‌کند . البته در این صورت هم که هر دو عمل با هم صورت بگیرد ، بیمه هزینه هیچ‌کدام را نمی‌دهد .

مراقبت‌های پس از عمل

 • تا سه روز با یخ محل عمل را سرد نگه دارید تا ورم بینی کم شود 
 • اگر نگران نتیجه عمل هستید از داروهای ضد اضطراب استفاده کنید 
 • بعد از عمل، یک روز مایعات و بعد از آن دو روز غذای نرم بخورید 
 • تا یک هفته از هر نوع دستکاری بینی خود خودداری کنید
 • جلوی عطسه خود را نگیرید و با دهان باز عطسه کنید
 • خیلی نخندید ، گریه نکنید ، تا مدتی از عینک خود استفاده نکنید ، آرام مسواک بزنید و خلاصه کاری نکنید که بینی شما دچار مشکل شود .

مطالب مرتبطجراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی در واقع یک عمل ثانویه می باشد که برای ترمیم بینی انجام می شود . جراحی ثانویه بینی در صورتی انجام میگیرد که فرد از عمل اول خود راضی نبوده و یا به علت های مختلفی بعد از عمل اول مشکلی برای بینی پیش بیاید . در این مقاله ابتدا جراحی ترمیمی را تعریف و بعد نکاتی ر ...

بیشتر بخوانید »

روش های نوین جراحی بینی

روش های نوین جراحی بینی با کم کردن عوارض جراحی طرفداران زیادی پیدا کردند . تکنیک باز و بسته در انواع روش های جراحی بینی دیده می‌شوند . متخصصین با توجه به پیشرفت علم امروزه از روش‌های جراحی زیبایی مدرن بیشتر استفاده می‌نمایند . انواع روش‌های عمل بینی  جراحی ...

بیشتر بخوانید »

تفاوت عمل بینی های گوشتی با استخوانی

تفاوت عمل بینی های گوشتی با استخوانی بیشتر مربوط به ضخامت پوست آنها است . عمل بینی امروزه به عنوان یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی محسوب می شود و مخاطبان خاص و عام خود را دارد . جراحی بینی اغلب به افرادی توصیه می شود که دچار مشکلات حاد تنفسی هستند و به نحوی در این حوزه با مش ...

بیشتر بخوانید »

راز عمل بینی بازیگران و افراد مشهور

آیا از راز عمل بینی بازیگران و افراد مشهور اطلاع دارید عمل بینی بازیگران و هنرمندان نیز میتواند با توجه به خواسته و شرایط بازیگر انجام گیرد یکی از انواع جراحی پلاستیک و زیبایی، عمل بینی است که در بین بازیگران نیز مشاهده میشود راز عمل بینی بازیگران چیست ؟  باز ...

بیشتر بخوانید »

بوتاکس

نکته  مهم پس از تزریق Botox این مساله است که چهره حالت خشک و بی روح پیدا نکند . دکتر حامد عباسی با انتخاب دوز مناسب و محل دقیق تزریق از این عارضه اجتناب می کند . سوال بسیاری از متقاضیان بوتاکس از ما این است که آیا صحت دارد که در صورتی که پس از مدتی نخواهیم تزریق Botox را  ادا ...

بیشتر بخوانید »

انواع مدل های بینی و خصوصیات آن

انواع مدل های بینی و خصوصیات آن موضوعی است که در این مطلب به آن می پردازیم . صحبت در مورد انواع مدل های بینی کمی سخت می باشد چرا که بینی یکی از عضو های بسیار خاص بدن می باشد که می توان در مورد آن حرف های بسیاری را گفت . انواع مدل های بینی یکی از انواع مدل های بینی مدل سر بالا م ...

بیشتر بخوانید »

جراحی سینوس

جراحی سینوس ها با هدف تخلیه محتویات سینوس ها از ترشحات و یا احتمالا توده پاتولوژیک داخل آنها و باز کردن راه تخلیه  ترشحات سینوس ها به داخل بینی انجام می شود . در بیشتر مواقع این کار به وسیله آندوسکوپ انجام می شود ، که حسن آن ، انجام جراحی با حداقل تهاجم و بدون ایجاد برش پوستی ...

بیشتر بخوانید »

پولیپ بینی

پولیپ بینی رشد مخاط حفره بینی و سینوس های اطراف بینی به شکل برجستگی صورتی کم رنگ است که اغلب با آلرژی و گاهی با آسم همراه است . پولیپ های کوچک اغلب بدون علامت هستند و نیاز به درمان هم ندارند . در مواردی که پولیپ بزرگ شود علائمی ایجاد می شود که این علائم بر اثر انسداد در دها ...

بیشتر بخوانید »

شکستگی بینی

شکستگی بینی به دلیل آسیب جسم سخت ایجاد می شود که ممکن است با آسیب پوست روی بینی همراه باشد یا نباشد . همچنین ممکن است با آسیب دیگر استخوان های صورت همراه باشد یا اینکه به تنهایی رخ دهد  . این شکستگی در رده شایع ترین شکستگی های انسان است و به دلیل اثری که روی زیبایی ظاهری صو ...

بیشتر بخوانید »

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی به این معنا است که دیواره نازک (سپتوم بینی) بین سوراخ های بینی شما به سمت یک طرف و دارای انحراف است . انحراف تیغه بینی در حالتی شکل میگیرد که سپتوم بینی بین دو طرف کاهش می یابد و یا منحرف می شود که این اتفاق در بعضی افراد بیشتر است .  انحراف تیغه بینی و ن ...

بیشتر بخوانید »