خواص عسل طبیعی

انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید. تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کنیم.

واحد پشتیبانی ثبت اصناف
صفحه اصلی article-مقاله مواد غذایی خواص عسل طبیعی

خواص عسل طبیعی

خواص عسل طبیعی
خواص عسل طبیعی

معرفی عسل

عسل حاوی ویتامین های A , B ( از جمله اسید فولیک) , C , D E و K است .

عسل صنعتی چیست ؟

عسل صنعتی عسلی است که زنبور عسل هیچ گونه دخالتی در تولید آن ندارد و در ساخت آن از قند نیشکر و شیره خرما و حتی سیب زمینی و ... استفاده می کنند.

مصرف عسل به عنوان دارو

مصرف عسل به عنوان دارو ، از راه خوراکی و تزریقی ممکن می باشد. عسل مصرفی باید خالص باشد و همانند داروهای معمولی به مقدار مشخص و در ساعات خاصی مصرف شود. و البته به دلیل قند بالای عسل، باید میزان تحمل گلوکز در نظر گرفته شود

استفاده درمانی عسل در بزرگسالان ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم در هر شبانه روز است که در صبح ۳۰ تا ۶۰ گرم ; در ظهر ۴۰ تا ۸۰ گرم و در شب ۳۰ تا ۶۰ گرم توصیه می شود. در خردسالان مصرف ۳۰ گرم عسل در شبانه روز ; یعنی، ۳ قاشق چایخوری (صبح، ظهر و شب) تجویز می شود.

مصرف عسل به عنوان داروی تزریقی در آلمان رواج بسیاری دارد . بدیهی است که عسل تزریقی باید طبیعی باشد و از هر نوع ناخالصی عاری باشد. تزریق عسل همچون تزریق سرم گلوکز است که به سرعت قند خون را می برد.

خاصیت عسل تزریقی به علت گلوکز آن است که تاثیر نیروزایی سریعی در بدن دارد. مزایای عسل تزریقی نسبت به سرم گلوکز (سرم قندی)، در دارا بودن مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین، آنزیم، آنتی بیوتیک و سایر اجزای تشکیل دهنده عسل است

 درمان زخم معده با عسل:

۱- انجیر و عسل را به نسبت مساوی مخلوط نموده و میل کنید، این ترکیب برای درمان زخم معده بسیار مفید می باشد.

۲- برای درمان زخم معده ۲ ساعت قبل و یا ۳ ساعت بعد از غذا یک قاشق عسل را با آب ولرم حل نموده و جرعه جرعه بنوشید.

۳- برای درمان زخم معده ۲ گرم برگ و ریشه کاسنی را در ۲۰۰ سی سی آب جوشانده پس از سرد شدن با عسل شیرین نموده به مدت یک الی دو هفته یک ساعت بعد از غذا بنوشید.

۴- برای درمان ورم و زخم معده یک قاشق چای خوری گزنه را در یک لیوان آب جوش دم کرده پس از ولرم شدن با عسل شیرین نموده و یک ساعت بعد از غذا بنوشید.

درمان گرفتگی عضلات در شب با مصرف عسل

فواید شناخته شده ی عسل از قندهای سهل الهضم آن ، مواد معدنی آن و اثرات تقویت کننده ی گردش خون نشأت گرفته است.
استرس متابولیک مزمن می تواند گرفتگی عضلات را در شب تشدید کند .

٭اقدام عملی : پیش از خواب ، یک تا سه قاشق مرباخوری عسل میل کنید.


درمان ریزش مو با عسل

بالا بودن میزان قند عسل باعث حفظ آب و رطوبت مو میشود و همچنین بدلیل خاصیت ضد باکتریایی عسل ، پوست سر را سالم نگه داشته و شوره سر و ریزش مو را کاهش می دهد !

روش مصرف عسل :

1_ی ک قاشق مرباخوری پودر دارچین را با یک قاشق عسل طبیعی و روغن زیتون به میزان کافی مخلوط و 15 دقیقه قبل از حمام روی سر ماساژ دهید .

2_ شب یک چهارم پیمانه آب پیاز را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده ، به پوست سر بمالید و روز بعد بشویید.

3- زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و به پوست سر بمالید و سر خود را پس از 30 دقیقه بشویید .


عسل و بهبود زخم ها

 ابتدا زخم را خوب تمیز و ضدعفونی کنید و بعد روی آن عسل بمالید ، سپس روی آن را با گاز استریل بپوشانید.

توصیه ها درمصرف عسل

باید بسیار مراقب بود که عسل ، مصنوعی و تقلبی نباشد .

بیمار باید از مرطوب کردن جای زخم دوری کند . زخم با همین حالت تا 3 روز می ماند.

نکته مهم در هنگام مصرف عسل

هیچ میکروب و هیچگونه قارچی نمی تواند در عسل رشد و تولید مثل کند

 علت آن وجود مقدار زیادی پتاسیم در عسل می باشد. زیرا پتاسیم جاذب رطوبت است و بدین وسیله از باکتری ها سلب حیات می کند.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل با کبریت باوری اشتباه و بی اساس است !

تشخیص عسل طبیعی با کبریت به هیچ وجه مورد تایید عسل شناسان و متخصصان این امر نیست و کاملا اشتباه میباشد ، این باور که با کبریت میتوان طبیعی یا تقلبی بودن عسل را تشخیص داد اصلا مورد قبول نیست و ۱۰۰ درصد اشتباه میباشد زیرا عسل طبیعی با توجه به نوع گل و شهدی که زنبور عسل از آن تغذیه کرده است متفاوت میباشد و هنگام آزمایش عسل های طبیعی از گل های مختلف بوسیله چوب کبریت هر بار جواب های متفاوتی دریافت خواهید کرد.


این باور اشتباه که معلوم نیست بر چه پایه و اساسی بیان شده و در بین مردم رواج پیدا کرده است اینگونه است که ابتدا چوب کبریتی را بر میدارید و سر گوگرد دار آن را به طور کامل در عسل فرو میبرید ، سپس آن را از عسل خارج کرده و توسط فندک یا کبریتی دیگر روشن میکنید ، اگر عسل روشن نشد عسل خوبی خریده اید و اگر روشن شد عسل تقلبی میباشد ، هر چند در خود این مورد هم اختلاف است و عده ای میگویند اگر عسل روشن شود ، عسل خوبی میباشد و خلوص بالایی دارد .


قبلا در مقاله تشخیص عسل طبیعی با ۷ روش ساده ! بیان کردیم که شناسایی عسل طبیعی و مصنوعی به صورت دقیق و علمی به کمک انگشت، قاشق یا مزه کردن و تشخیص عسل طبیعی با کبریت ناممکن بوده و این مورد تنها از عهده ی آزمایشگاه و دستگاهی به نام «رفراکتومتر» برمی آید. عسل طبیعی را میتوان بوسیله ریختن عسل در آب سرد ، شکرک زدن ، رنگ عسل و موارد این چنین تشخیص داد.

تشخیص عسل طبیعی با کبریت روشی ابداعی ، نامعقول و بی اساس میباشد و نمیتوان نام آنالیز و تست را بر روی آن گذاشت ، اگر این چنین بود متخصان و افراد فعال در حوزه ی زنبورداری هزینه های بالایی جهت تست عسل پرداخت نمیکردند و همگی با هزینه ای بسیار ارزان یک بسته کبریت تهیه میکردند و به وسیله آن عسل را تست میکردند .

در پایان باید این نکته را ذکر کرد که اصلی ترین و مطمئن ترین روش تشخیص عسل طبیعی همان آنالیز آزمایشگاهی می باشد . در خرید عسلاز فروشگاه ها و سایتهای معتبر خرید کنید و حتما برگه ی آزمایش را از آن ها بخواهید. عسل های تقلبی جدای از اینکه دارای خواص عسلطبیعی نمیباشند ، ضررهای بسیاری نیز برای سلامت بدن دارند .

عسل

 به علت در صد بالای مواد قندی که دارددرواقع  یک ماده جامدی است که تحت شرایط بسیارشکننده ای  به صورت مایع قرار دارد. این ماده اشباع شده قندی (منظور از قند انواع قندهایی است که در علم شیمی

 با پسوند اوز مشخص می شود مانند گلوکز، فروکتوز و مالتوز ) باید در واقع جامد باشد،  ولی به طور اتفاقی مایع است.

خصوصیات ظاهری عسل

رنگ عسل : رنگ عسل بستگی به نوع شهد مصرفی دارد و از زرد بسیار روشن تا قرمز تیره متغیر  می باشد (عسل آویشن قرمز رنگ ، عسل اقاقیا بی رنگ و عسل گیاه اسپرس زرد طلایی است). منطقه ی جغرافیایی و شرایط آب وهوایی نیز در تعیین رنگ

عسل بی تاثیر نیست. پس رنگ عسل نمی تواند عامل تعیین کننده برای تشخیص کیفیت عسل باشد. معمولاً مصرف  کنندگان در ایران رنگ تیره را می پسندند.

عطر و طعم : عطر و طعم هم مانند رنگ آن ، متناسب با گیاهی است که زنبور از آن استفاده کرده است.

خصوصیات شیمیایی عسل

عسل سرشار از مواد مغذی مختلف است. البته این ترکیبات در انواع مختلف آن متفاوت است که در زیر به اختصار شرح داده شده است :

قندها :

تاکنون حدود ۲۰ قند در عسل شناخته شده که میزان  کل آن حدود ۸۰ درصد می باشد و از مهم ترین آن ها گلوکز (۳۱%) و فروکتوز (۳۸%) را می توان نام برد.

کالری : میزان کل کالری به طور متوسط در هر ۱۰۰ گرم عسل، ۳۶۴ می باشد ، یا به عبارتی ۶۴ کالری در هر قاشق سوپ خوری. آنزیم : عسل حاوی آنزیم های متعددی از جمله اینورتاز،  دیاستاز، گلوکز اکسیداز، کاتالاز و … می باشد.

اسیدیته یا PH : عسل یک ماده اسیدی است و PH آن از ۴/۳ تا ۱/۶ متغیر است.

رطوبت: میزان آن در انواع آن متفاوت است، اما به طور تقریبی ۱۷% تخمین زده شده است. چربی و کلسترول : عسل فاقد هر گونه چربی یا کلسترول می باشد. پروتئین : پروتئین عسل هم منشاء گیاهی دارد و هم

منشاء جانوری و میزان آن تقریبا یک درصد محاسبه گردیده است. مواد معدنی : عسل حاوی انواع مواد معدنی مانند کلسیم  ، پتاسیم، آهن ، فسفر ، منیزیم و … است.

تحقیقات نشان داده است که هر چه رنگ عسل تیره تر باشد ، حاوی مواد معدنی بیشتری است. ویتامین ها : عسل سرشار از ویتامین های مختلف است  که از مهم ترین آن ها ویتامین های  B1 ,  B2 , B3 , B5 , B6

 و ویتامین C را می توان نام برد.

خواص عسل

عسل حاوی آنتی اکسیدان است، از این رو مصرف آن  برای سلامت قلب و عروق مفید است. عسل به سلامت  پوست کمک می کند و ضد پیری است.  در قدیم هر دارویی را با عسل  مخلوط می کردند،  زیرا خاصیت بهبود بخشی داروها را چند برابر می

کرده و امروزه هم از عسل در بسیاری از محصولات  آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند.از عسل در فرآورده های ضد سرفه  بطور مستقیم و  غیرمستقیم استفاده می شود . مزه مزه و غرغره شربت

عسل برای برطرف کردن زخم های دهان و ورم گلو بسیار سودمند است. عسل ضد آسم است. عسل با اینکه بسیار شیرین است، برای دندان ها   و لثه مضر نیست، بلکه لثه ها را سالم می سازد و دندان  ها را سفید می کند.

دستگاه گوارش را پاک می سازد و ضد اسهال است. در تحقیقات ثابت شده اثر بسیار مفیدی برعفونت های معده با هلیکو باکتر پیلوری دارد. از این رو ضد زخم معده و دستگاه گوارش است.

عسل در درمان آب مروارید ( کاتاراکت ) مفید است.

عسل بادشکن است و برای معالجه قولنج روده تجویز می شود و در مسمومیت های غذایی، دستگاه گوارش را پاک می سازد. دوست کبد و پادزهر است، پس در بیماری های کبدی  مصرف آن مفید است .سکنجبینی که با عسل تهیه می شود،

صفرابری اعلاست.سنگ های کلیه  و مثانه را از بین می برد. برای این منظور عسل را با کندر باید مصرف کرد.

عسل خواب آور است و به مبتلایان به بیماری کم خوابی

توصیه می شود که قبل از خواب چند قاشق مرباخوری عسل میل کنند. برای رفع کم اشتهایی  مفید است و کلاً جریان خون را در  بدن بهبود می بخشد. از این رو به رشد عضلات کمک می کند،

 پس برای بچه های کم اشتها  و افراد ورزشکار  بسیار مفید است. عسل گرفتگی مویرگ ها را باز می کند و برای عروق  بسیار مفید است. پس سالمندان  اگر هر روز شربت عسل و لیموی  تازه بنوشند، عمر طولانی تری خواهند داشت.

حتی موم عسل نیز خواص زیادی دارد و ماسک آن برای صورت،  چین و چروک و فرورفتگی های پوست را می پوشاند  و پوست را لطیف می کند.

عسل و دفاع از مواد سرطان زا

را که موجب تقسیم هرج و مرج گونه ای سلول می شوند  مهار می کند، بنابراین می توان از عسل به عنوان  داروی پیش گیری کننده سرطان استفاده کرد.

عسل ونقش ان در پوست

متخصصان پوست اعلام کردند عسل، علاوه برداشتن خواص دارویی، می‌تواند به عنوان ماسکی  مفید در شفافیت و شادابی پوست صورت به کار رود.

انواع عسل بر حسب رنگ

عسل بر حسب این که متعلق به کدام گل باشد . دسته بندی می شود.

 

مطالب مرتبطسقوط هواپیمای آسمان در سمیرم

سقوط هواپیمای آسمان در سمیرم پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز ساعت ۵ صبح تهران به یاسوج از رادار محو شده است. فرودگاه یاسوج در آماده‌باش کامل برای نجات جان مسافران هواپیمای آسمان در سمیرم است. این هواپیما هرروزه یک پرواز از تهران به یاسوج و یک پرواز بالعکس دارد ک ...

بیشتر بخوانید »

نصب تیغه کرکره برقی

نصب و تعمیر انواع درب های کرکره برقی در تهران نصب انواع تیغه کرکره برقی در تهران با تضمین نصب توسط بهترین نصاب های درب های کرکره برقی. میتوانید همه نوع تیغه کرکره برقی را بخرید و نصب کنید . جهت سفارش خرید تیغه کرکره برقی میتوانید با شماره های ما در ارتباط باشید. ما بهترین تیغه ...

بیشتر بخوانید »

آموزش سیم کشی تلفن بصورت ساده و روان

آموزش سیم کشی تلفن بصورت ساده و روان در این مقاله قصد داریم تا سیم کشی تلفن را آموزش داده تا شما بتوانید خودتان در منزل این کار را انجام دهید سیم کشی ساختمان با سیم کشی تلفن تفاوت زیادی دارد که مهمترین آن بی خطر بودن سیم کشی تلفن میباشد پس نگران برق گرفتی در سیم کشی تلفن نباش ...

بیشتر بخوانید »

سیم نایلون چیست

سیم نایلون یا سیم سفید دولا از ترکیب دو سیم نازک به هم چسبیده تشکیل شده است از سیم نایلون در سیم کشی ساختمان و سیم کشی ادارت و مناطق مسکونی استفاده میشود سیم نایلون در یکسری از وسایل برقی مانند سیم کشی داخل لوستر و وسایل برقی نیز کاربرد دارد همانطور که قبلا گفتم کابل نایلو ...

بیشتر بخوانید »

کابل فرمان یا کابل کنترل

کابل فرمان یا کابل کنترل چیست ؟ جهت ارسال سیگنال های فرمان و کنترل در محیطهای صنعتی استفاده می شود بنابراین نیازی به عبور جریان های بالا نیست از این رو کابل فرمان یا کابل کنترل بیشتر در سطح مقاطع پایین کاربرد دارد کابل فرمان یا کابل کنترل دارای کاربرد های گوناگون میباشند ...

بیشتر بخوانید »

طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه : طراحی داخلی ساختار یک خانواده و در پی آن فرهنگ یک جامعه را تحت تأثیر قرار میدهد و اثر شگرفی بر فعالیتها و همچنین روحیه افراد حاضر در آن فضا دارد. طراحی فضا :  طراحی که برای یک فضا در نظر گرفته میشود باید متناسب با محیط و افراد ساکن در آن باشد و بهگونهای نم ...

بیشتر بخوانید »

دستگاه لبه چسبان مستقيم منحنی

دستگاه لبه چسبان مستقيم منحنی : این دستگاه برای چسباندن نوار PVC بدون چسب به كار ميرود ودستگاه دارای مخزنی است كه چسب به شکل گرانول درون آن ریخته شده و توسط المنت گرم میشود. نحوه عملکرد : اپراتور، قطعه کار را به آرامی به کنارۀ گونیای دستگاه، فشار داده و به جلو هدایت می کند ت ...

بیشتر بخوانید »

آشنایی با کاربرد ابزار

آشنایی با کاربرد ابزار : اره گرد دستی برقی : از این ماشین برای برشهای طولی، عرضی و مورب استفاده میشود. از آنجایی که جابجایی صفحات بزرگ دشوار است، میتوان به کمک این ماشین، قطعات مورد نظر را برش داد اره فارسی بر  از این دستگاه برای برش کاری تحت زاویه (صفر تا ˚90) استفاده میشو ...

بیشتر بخوانید »

انواع ابزارهاي دستي

انواع ابزارهاي دستي گونیا: این وسیله برای اندازه گذاری، کنتـرل و تـرسیم زوایـا، خط کشی وکنتـرل صـافی سطـوح قطعـات بـه کار میرود. بـه دو صورت ثـابت و متحرک وجود دارد. کولیس:  ابزار دقیقی است که برای اندازهگیری ضخامت، قطر داخلی، خارجی و عمق قطعات از آن استفاده میشود. ...

بیشتر بخوانید »

آشنایی با کابل های شبکه

آشنایی با کابل های شبکه کابل های شبکه یک کابل مستقیم یک نوع از کابل جفت پیچ خورده است که در شبکه های محلی برای اتصال یک کامپیوتر به یک هاب شبکه مانند یک روتر استفاده می شود. این نوع کابل نیز گاهی به نام پچ کابل نامیده می شود و جایگزینی برای اتصالات بی سیم است که در آن یک یا چند ...

بیشتر بخوانید »