خواص عسل طبیعی

انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید. تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کنیم.

واحد پشتیبانی ثبت اصناف
صفحه اصلی article-مقاله مواد غذایی خواص عسل طبیعی

خواص عسل طبیعی

خواص عسل طبیعی
خواص عسل طبیعی

معرفی عسل

عسل حاوی ویتامین های A , B ( از جمله اسید فولیک) , C , D E و K است .

عسل صنعتی چیست ؟

عسل صنعتی عسلی است که زنبور عسل هیچ گونه دخالتی در تولید آن ندارد و در ساخت آن از قند نیشکر و شیره خرما و حتی سیب زمینی و ... استفاده می کنند.

مصرف عسل به عنوان دارو

مصرف عسل به عنوان دارو ، از راه خوراکی و تزریقی ممکن می باشد. عسل مصرفی باید خالص باشد و همانند داروهای معمولی به مقدار مشخص و در ساعات خاصی مصرف شود. و البته به دلیل قند بالای عسل، باید میزان تحمل گلوکز در نظر گرفته شود

استفاده درمانی عسل در بزرگسالان ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم در هر شبانه روز است که در صبح ۳۰ تا ۶۰ گرم ; در ظهر ۴۰ تا ۸۰ گرم و در شب ۳۰ تا ۶۰ گرم توصیه می شود. در خردسالان مصرف ۳۰ گرم عسل در شبانه روز ; یعنی، ۳ قاشق چایخوری (صبح، ظهر و شب) تجویز می شود.

مصرف عسل به عنوان داروی تزریقی در آلمان رواج بسیاری دارد . بدیهی است که عسل تزریقی باید طبیعی باشد و از هر نوع ناخالصی عاری باشد. تزریق عسل همچون تزریق سرم گلوکز است که به سرعت قند خون را می برد.

خاصیت عسل تزریقی به علت گلوکز آن است که تاثیر نیروزایی سریعی در بدن دارد. مزایای عسل تزریقی نسبت به سرم گلوکز (سرم قندی)، در دارا بودن مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین، آنزیم، آنتی بیوتیک و سایر اجزای تشکیل دهنده عسل است

 درمان زخم معده با عسل:

۱- انجیر و عسل را به نسبت مساوی مخلوط نموده و میل کنید، این ترکیب برای درمان زخم معده بسیار مفید می باشد.

۲- برای درمان زخم معده ۲ ساعت قبل و یا ۳ ساعت بعد از غذا یک قاشق عسل را با آب ولرم حل نموده و جرعه جرعه بنوشید.

۳- برای درمان زخم معده ۲ گرم برگ و ریشه کاسنی را در ۲۰۰ سی سی آب جوشانده پس از سرد شدن با عسل شیرین نموده به مدت یک الی دو هفته یک ساعت بعد از غذا بنوشید.

۴- برای درمان ورم و زخم معده یک قاشق چای خوری گزنه را در یک لیوان آب جوش دم کرده پس از ولرم شدن با عسل شیرین نموده و یک ساعت بعد از غذا بنوشید.

درمان گرفتگی عضلات در شب با مصرف عسل

فواید شناخته شده ی عسل از قندهای سهل الهضم آن ، مواد معدنی آن و اثرات تقویت کننده ی گردش خون نشأت گرفته است.
استرس متابولیک مزمن می تواند گرفتگی عضلات را در شب تشدید کند .

٭اقدام عملی : پیش از خواب ، یک تا سه قاشق مرباخوری عسل میل کنید.


درمان ریزش مو با عسل

بالا بودن میزان قند عسل باعث حفظ آب و رطوبت مو میشود و همچنین بدلیل خاصیت ضد باکتریایی عسل ، پوست سر را سالم نگه داشته و شوره سر و ریزش مو را کاهش می دهد !

روش مصرف عسل :

1_ی ک قاشق مرباخوری پودر دارچین را با یک قاشق عسل طبیعی و روغن زیتون به میزان کافی مخلوط و 15 دقیقه قبل از حمام روی سر ماساژ دهید .

2_ شب یک چهارم پیمانه آب پیاز را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده ، به پوست سر بمالید و روز بعد بشویید.

3- زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و به پوست سر بمالید و سر خود را پس از 30 دقیقه بشویید .


عسل و بهبود زخم ها

 ابتدا زخم را خوب تمیز و ضدعفونی کنید و بعد روی آن عسل بمالید ، سپس روی آن را با گاز استریل بپوشانید.

توصیه ها درمصرف عسل

باید بسیار مراقب بود که عسل ، مصنوعی و تقلبی نباشد .

بیمار باید از مرطوب کردن جای زخم دوری کند . زخم با همین حالت تا 3 روز می ماند.

نکته مهم در هنگام مصرف عسل

هیچ میکروب و هیچگونه قارچی نمی تواند در عسل رشد و تولید مثل کند

 علت آن وجود مقدار زیادی پتاسیم در عسل می باشد. زیرا پتاسیم جاذب رطوبت است و بدین وسیله از باکتری ها سلب حیات می کند.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل با کبریت باوری اشتباه و بی اساس است !

تشخیص عسل طبیعی با کبریت به هیچ وجه مورد تایید عسل شناسان و متخصصان این امر نیست و کاملا اشتباه میباشد ، این باور که با کبریت میتوان طبیعی یا تقلبی بودن عسل را تشخیص داد اصلا مورد قبول نیست و ۱۰۰ درصد اشتباه میباشد زیرا عسل طبیعی با توجه به نوع گل و شهدی که زنبور عسل از آن تغذیه کرده است متفاوت میباشد و هنگام آزمایش عسل های طبیعی از گل های مختلف بوسیله چوب کبریت هر بار جواب های متفاوتی دریافت خواهید کرد.


این باور اشتباه که معلوم نیست بر چه پایه و اساسی بیان شده و در بین مردم رواج پیدا کرده است اینگونه است که ابتدا چوب کبریتی را بر میدارید و سر گوگرد دار آن را به طور کامل در عسل فرو میبرید ، سپس آن را از عسل خارج کرده و توسط فندک یا کبریتی دیگر روشن میکنید ، اگر عسل روشن نشد عسل خوبی خریده اید و اگر روشن شد عسل تقلبی میباشد ، هر چند در خود این مورد هم اختلاف است و عده ای میگویند اگر عسل روشن شود ، عسل خوبی میباشد و خلوص بالایی دارد .


قبلا در مقاله تشخیص عسل طبیعی با ۷ روش ساده ! بیان کردیم که شناسایی عسل طبیعی و مصنوعی به صورت دقیق و علمی به کمک انگشت، قاشق یا مزه کردن و تشخیص عسل طبیعی با کبریت ناممکن بوده و این مورد تنها از عهده ی آزمایشگاه و دستگاهی به نام «رفراکتومتر» برمی آید. عسل طبیعی را میتوان بوسیله ریختن عسل در آب سرد ، شکرک زدن ، رنگ عسل و موارد این چنین تشخیص داد.

تشخیص عسل طبیعی با کبریت روشی ابداعی ، نامعقول و بی اساس میباشد و نمیتوان نام آنالیز و تست را بر روی آن گذاشت ، اگر این چنین بود متخصان و افراد فعال در حوزه ی زنبورداری هزینه های بالایی جهت تست عسل پرداخت نمیکردند و همگی با هزینه ای بسیار ارزان یک بسته کبریت تهیه میکردند و به وسیله آن عسل را تست میکردند .

در پایان باید این نکته را ذکر کرد که اصلی ترین و مطمئن ترین روش تشخیص عسل طبیعی همان آنالیز آزمایشگاهی می باشد . در خرید عسلاز فروشگاه ها و سایتهای معتبر خرید کنید و حتما برگه ی آزمایش را از آن ها بخواهید. عسل های تقلبی جدای از اینکه دارای خواص عسلطبیعی نمیباشند ، ضررهای بسیاری نیز برای سلامت بدن دارند .

عسل

 به علت در صد بالای مواد قندی که دارددرواقع  یک ماده جامدی است که تحت شرایط بسیارشکننده ای  به صورت مایع قرار دارد. این ماده اشباع شده قندی (منظور از قند انواع قندهایی است که در علم شیمی

 با پسوند اوز مشخص می شود مانند گلوکز، فروکتوز و مالتوز ) باید در واقع جامد باشد،  ولی به طور اتفاقی مایع است.

خصوصیات ظاهری عسل

رنگ عسل : رنگ عسل بستگی به نوع شهد مصرفی دارد و از زرد بسیار روشن تا قرمز تیره متغیر  می باشد (عسل آویشن قرمز رنگ ، عسل اقاقیا بی رنگ و عسل گیاه اسپرس زرد طلایی است). منطقه ی جغرافیایی و شرایط آب وهوایی نیز در تعیین رنگ

عسل بی تاثیر نیست. پس رنگ عسل نمی تواند عامل تعیین کننده برای تشخیص کیفیت عسل باشد. معمولاً مصرف  کنندگان در ایران رنگ تیره را می پسندند.

عطر و طعم : عطر و طعم هم مانند رنگ آن ، متناسب با گیاهی است که زنبور از آن استفاده کرده است.

خصوصیات شیمیایی عسل

عسل سرشار از مواد مغذی مختلف است. البته این ترکیبات در انواع مختلف آن متفاوت است که در زیر به اختصار شرح داده شده است :

قندها :

تاکنون حدود ۲۰ قند در عسل شناخته شده که میزان  کل آن حدود ۸۰ درصد می باشد و از مهم ترین آن ها گلوکز (۳۱%) و فروکتوز (۳۸%) را می توان نام برد.

کالری : میزان کل کالری به طور متوسط در هر ۱۰۰ گرم عسل، ۳۶۴ می باشد ، یا به عبارتی ۶۴ کالری در هر قاشق سوپ خوری. آنزیم : عسل حاوی آنزیم های متعددی از جمله اینورتاز،  دیاستاز، گلوکز اکسیداز، کاتالاز و … می باشد.

اسیدیته یا PH : عسل یک ماده اسیدی است و PH آن از ۴/۳ تا ۱/۶ متغیر است.

رطوبت: میزان آن در انواع آن متفاوت است، اما به طور تقریبی ۱۷% تخمین زده شده است. چربی و کلسترول : عسل فاقد هر گونه چربی یا کلسترول می باشد. پروتئین : پروتئین عسل هم منشاء گیاهی دارد و هم

منشاء جانوری و میزان آن تقریبا یک درصد محاسبه گردیده است. مواد معدنی : عسل حاوی انواع مواد معدنی مانند کلسیم  ، پتاسیم، آهن ، فسفر ، منیزیم و … است.

تحقیقات نشان داده است که هر چه رنگ عسل تیره تر باشد ، حاوی مواد معدنی بیشتری است. ویتامین ها : عسل سرشار از ویتامین های مختلف است  که از مهم ترین آن ها ویتامین های  B1 ,  B2 , B3 , B5 , B6

 و ویتامین C را می توان نام برد.

خواص عسل

عسل حاوی آنتی اکسیدان است، از این رو مصرف آن  برای سلامت قلب و عروق مفید است. عسل به سلامت  پوست کمک می کند و ضد پیری است.  در قدیم هر دارویی را با عسل  مخلوط می کردند،  زیرا خاصیت بهبود بخشی داروها را چند برابر می

کرده و امروزه هم از عسل در بسیاری از محصولات  آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند.از عسل در فرآورده های ضد سرفه  بطور مستقیم و  غیرمستقیم استفاده می شود . مزه مزه و غرغره شربت

عسل برای برطرف کردن زخم های دهان و ورم گلو بسیار سودمند است. عسل ضد آسم است. عسل با اینکه بسیار شیرین است، برای دندان ها   و لثه مضر نیست، بلکه لثه ها را سالم می سازد و دندان  ها را سفید می کند.

دستگاه گوارش را پاک می سازد و ضد اسهال است. در تحقیقات ثابت شده اثر بسیار مفیدی برعفونت های معده با هلیکو باکتر پیلوری دارد. از این رو ضد زخم معده و دستگاه گوارش است.

عسل در درمان آب مروارید ( کاتاراکت ) مفید است.

عسل بادشکن است و برای معالجه قولنج روده تجویز می شود و در مسمومیت های غذایی، دستگاه گوارش را پاک می سازد. دوست کبد و پادزهر است، پس در بیماری های کبدی  مصرف آن مفید است .سکنجبینی که با عسل تهیه می شود،

صفرابری اعلاست.سنگ های کلیه  و مثانه را از بین می برد. برای این منظور عسل را با کندر باید مصرف کرد.

عسل خواب آور است و به مبتلایان به بیماری کم خوابی

توصیه می شود که قبل از خواب چند قاشق مرباخوری عسل میل کنند. برای رفع کم اشتهایی  مفید است و کلاً جریان خون را در  بدن بهبود می بخشد. از این رو به رشد عضلات کمک می کند،

 پس برای بچه های کم اشتها  و افراد ورزشکار  بسیار مفید است. عسل گرفتگی مویرگ ها را باز می کند و برای عروق  بسیار مفید است. پس سالمندان  اگر هر روز شربت عسل و لیموی  تازه بنوشند، عمر طولانی تری خواهند داشت.

حتی موم عسل نیز خواص زیادی دارد و ماسک آن برای صورت،  چین و چروک و فرورفتگی های پوست را می پوشاند  و پوست را لطیف می کند.

عسل و دفاع از مواد سرطان زا

را که موجب تقسیم هرج و مرج گونه ای سلول می شوند  مهار می کند، بنابراین می توان از عسل به عنوان  داروی پیش گیری کننده سرطان استفاده کرد.

عسل ونقش ان در پوست

متخصصان پوست اعلام کردند عسل، علاوه برداشتن خواص دارویی، می‌تواند به عنوان ماسکی  مفید در شفافیت و شادابی پوست صورت به کار رود.

انواع عسل بر حسب رنگ

عسل بر حسب این که متعلق به کدام گل باشد . دسته بندی می شود.

 

مطالب مرتبطلیفت برزیلی باسن

لیفت برزیلی باسن یک جراحی زیبایی بسیار پرطرفدار برای خانم هایی است که خواهان باسنی گرد و پر فرم می باشند . بیایید صادق باشیم ، زیباترین اندام را اگر بخواهیم تعبیر کنیم یعنی اندامی که انحنا و قوس زیبای کمر و باسن در آن دیده شود ، یعنی فردی که کمری باریک و باسنی گرد و رو به بالا د ...

بیشتر بخوانید »

تزریق ژل به بینی

تزریق ژل به بینی روشی نوین برای برطرف کردن موقت یکسری از ایرادات بینی می باشد . در ابتدای مطلب باید یادآوری کنیم که این روش یک جراحی محسوب نمی شود و نمی تواند جایگزینی برای جراحی بینی باشد اما یکسری عیوب در بینی هستند مانند قوزها ، فرو رفتگی ها و گودی بینی که می توان با تزریق ژ ...

بیشتر بخوانید »

کانتوپلاستی جانبی چیست ؟

کانتوپلاستی جانبی چیست ؟ یک جراحی زیبایی چشم با هدف خوش حالت کردن چشم ها می باشد . ما در مقاله های مختلفی به بررسی و معرفی انواع روش ها و جراحی ها برای زیباتر کردن چشم پرداخته ایم ، گفتیم که برای برطرف کردن پف پلک ها  بلفاروپلاستی راه حل مناسبی است . برای رسیدن به اندازه دلخ ...

بیشتر بخوانید »

اپیکانتوپلاستی چیست ؟

اپیکانتوپلاستی چیست ؟ اپیکانتوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی و درشت کردن چشم و یا رفع عیوب چشم ها می باشد . از آنجایی که امروزه شاهد پیشرفت های زیاد علم پزشکی در جراحی زیبایی هستیم ، متخصصان نیز راهکارهایی برای زیبا و خوش حالت و درشت کردن چشم ها ارائه داده اند . در مقاله ای دیگر ...

بیشتر بخوانید »

بلفاروپلاستی یا برطرف کردن پف پلک

بلفاروپلاستی یا برطرف کردن پف پلک یک جراحی زیبایی چشم به حساب می آید . به همان میزان که افزایش سن در پوست صورت تاثیر می گذارد ، بالا رفتن سن در زیبایی چشم ها هم تاثیر گذار است . آیا شما هم اعتقاد دارید که چشم ها مهمترین عضو صورت هستند ؟ چشم زیباترین عضو در صورت است که حالت روحی ...

بیشتر بخوانید »

لیفت صورت با تزریق ژل

لیفت صورت با تزریق ژل یک روش غیر تهاجمی بی خطر و بدون نیاز به دوره بهبودی است . برای پوست هایی که چین و چروک دارند ژل به نواحی چروک تزریق می شود و چون خاصیت پرکنندگی دارد ، باعث از بین رفتن چروک پوست می شود . شاید بسیار شنیده باشید که از ژل برای حجم دادن به بعضی قسمت ها استفاده م ...

بیشتر بخوانید »

لیفت صورت با RF

لیفت صورت با RF یا امواج رادیو فرکانسی یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد می کند. rf یا امواج رادیو فرکانسی نوعی از امواج الکترو مغناطیسی هستند که نسبت به نور مرئی طول موج بیشتری دارند و خاصیت آن ها تولید حرارت و گرما در لایه های زیرین یا قسمت میانی پوست می باشد. لیفت صورت ب ...

بیشتر بخوانید »

لیفت صورت با روش هایفوتراپی

لیفت صورت با روش هایفوتراپی یک راه بسیار پرطرفدار برای جوانسازی صورت می باشد . لیفت صورت با روش هایفوتراپی بدون نیاز به جراحی است و هایفو High Intencity Focused Ultrasound = HIFU را به عنوان جدیدترین تکنولوژی جوانسازی صورت و گردن می شناسند . در هایفوتراپی شما دردی را حس نمی کنید و ...

بیشتر بخوانید »

لیفت صورت با لیزر

لیفت صورت با لیزر یک روش بدون جراحی برای درمان و از بین بردن چین و چروک پوست صورت می باشد . امروزه روش های غیرتهاجمی لیفت صورت بسیار پرطرفدار شده است و بسیاری ترجیح می دهند از این روش ها استفاده کنند ، روش های غیر تهاجمی به روش هایی گفته می شود که بدون نیاز به عمل جراحی لیفت صور ...

بیشتر بخوانید »

لیفت صورت با تزریق بوتاکس

لیفت صورت با تزریق بوتاکس یکی از انواع روش های لیفت صورت بدون جراحی است . هرچه سن بیشتر میشود ، چین و چروک در پوست بیشتر ظاهر میشود و علت آن از دست دادن کلاژن و الاستین در پوست می باشد . تزریق بوتاکس برای چه مواردی در صورت استفاده می شود ؟ افتادگی ابروها گودی زیر چشم‌ها ...

بیشتر بخوانید »