انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید. تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کنیم.

واحد پشتیبانی ثبت اصناف
صفحه اصلی article-مقاله پزشکی سلامت خود آگاهی وپذیرش خود

خود آگاهی وپذیرش خود

خود آگاهی وپذیرش خود
خود آگاهی وپذیرش خود

خود آگاهی وپذیرش خود ( رایج ترین ومهم ترین اشکالات واختلالات رفتاری وروانی به خودمربوط می شوند )

«خود»، نظامی ازمفاهیم قابل دسترسی است که افراد به منظورتوصیف خودبکار می برند.

    خودآگاهی: Self-awareness : یعنی آگاه بودن ازعوامل وجنبه های سازنده خودوساختار شخصیت. خودآگاهی یعنی اینکه بدانیم درحال حاضرچه افکار، باورها واحساساتی داریم. وآگاه باشیم که دریک زمان ومکان معین چگونه رفتار می کنیم.

بخصوص خودآگاهی نسبت به ابرازاحساسات. عده ای احساسات خودرادرقالب کلمات و واژه هابه شوخی یا جدی ابراز می کنند بدون اینکه بدانند چه می کنند، چه کسانی از صحبت های آنها بهره مندمی شوند وچه کسانی ازصحبت های آنان رنجیده می شوند. خودآگاهی دریک دسته بندی به دوقسمت تقسیم می شود:

1-خودآگاهی عمومی: یعنی آگاهی نسبت به ظاهرجسمانی ، شیوه لباس پوشیدن ، آراستگی ظاهر، حالت وبیان صحبت ها، حالت اعضای بدن، آیا راست وآرام است یا کج وخمیده ودارای حرکات نامناسب وپژمرده وغمگین . عده ای بیش ازحدصحبت می کنند اما معانی بسیاری ازحرفهای خودرا نمی فهمندوعده ای کمترصحبت می کنند وآنها نیزممکن است گاهی متوجه صحبت های خودنباشند ویا بالعکس.

2-خودآگاهی خصوصی: خودآگاهی خصوصی یعنی شواهدی که فردخودش آنها را ساخته اما قابل رؤیت برای دیگران نمی باشد.مانند احساسهای جسمانی درونی، احساسات وعواطف، افکاروخود ارزشیابی ها.

خودشناسی: خودشناسی یعنی دفاع زدایی. به عبارت دیگر یعنی گشوده وآزاد عمل کردن واز لحاظ شخصیتی جنبه دفاعی نداشتن.خود شناسی یعنی اینکه شما این ظرفیت را پیدا بکنید تا با احساسات ،افکار وخاطرات نا خوشایند روبه روشوید وبتوانید آنها را بدون اینکه به عمل در آورید،تحمل وتجربه کنید.نتیجه خود شناسی خود باوری است ونتیجه خود باوری برداشت کلی از شخصیت خود فرد است. اگر این افکار در درون انسان وجود داشته باشد،انسان تکلیفش با خودش روشن است وقطعا در روابط با افراد دیگر هم تاثیر مثبتی خواهد داشت. خودشناسی دارای دو وجه است:

1-خودشناسی تجربه ای: یعنی همین حالا ما ازافکار، احساسات، باورها واعمال وظاهرجسمانی خودمان آگاه باشیم وبدانیم که چه می کنیم چه می گئیم وچه احساساتی راتجربه می کنیم، خودشناسی تجربه ای پیش فرض های مارا اصلاح می کند.

2-خودشناسی اندیشه ای : خودشناسی اندیشه ای پیش فرض های جدید می سازد.یعنی مثلاً ما شب که واردمنزل می شویم درمورد اعمال روزمره خودفکرمی کنیم. وکارهایی که انجام داده ایم بعداً به فکرآنها می افتیم که چه گفتیم، چه کردیم، وچه احساسی ازخود بروز دادیم. که ممکن است ازعملکرد خودراضی نباشیم ودوباره پیش فرضهای جدید ساخته می شود.

مطالب مرتبطمجموعه ساختمانی شیک و پیک

دکوراسیون منزل و بهترین طراحی داخلی منزل ایرانی و تزئینات داخلی منزل و اتاق خواب عروس در تهران با قیمت ارزان از لحاظ ظاهری بین اصطلاحات “معماری ساختمان ” ، ” طراحی داخلی” و ” دکوراسیون منزل ” تفاوت وجود دارد. تمایز و فرق بین حرفه های مختلف چیست؟ این تمایز بست ...

بیشتر بخوانید »

تعمیر و نصب کرکره برقی

نصب انواع درب های کرکره برقی در تهران با قیمت ارزان شرکت ما نزدیک به یک دهه است که با به کار گیری  مهندسین برق و نیروهای خبره در زمینه نصب کرکره برقی در تهران و سایر شهرهای کشور میتواند این ادعا را داشته باشد که به یکی از بزرگترین مجموعه ها در این زمینه تبدیل شده است . جهت نصب ...

بیشتر بخوانید »

فروش انواع واتراستاپ ( واتر استاپ )

سایت خرید واتراستاپ با قیمت ارزان در تهران و ارسال به سراسر کشور فروش جدیدترین مدل های واتراستاپ با قیمت بسیار مناسب و ارزان در تهران و ارسال به سراسر کشور توسط مجموعه ساختمانی شیک و پیک . جهت خرید واتراستاپ با انواع متراژ و ابعاد و کیفیت اصل و اورجینال میتوانید با شماره تماس ...

بیشتر بخوانید »

3

3

3