انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید. تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کنیم.

واحد پشتیبانی ثبت اصناف
صفحه اصلی article-مقاله پزشکی سلامت فواید شنا

فواید شنا

فواید شنا
فواید شنا

شنا: شنا مهارتی برای شناور ماندن و حرکت درون آب است. شنا کردن به معنای حرکت کردن بدون هر گونه وسیله ای درون آب است.

یاد گرفتن شنا علاوه بر ورزش و تقویت جسم در زمان حوادث آبی و افتادن ناگهانی درون آب، زندگی انسان را نجات خواهد داد.

بسیاری از حیوانات از همان زمان تولد به طور غریزی میتوانند شنا کنند. اما انسان باید شنا کردن را بیاموزد. همینطور برخی از حیوانات مانند میمون نمیتوانند شنا کنند.

کسانی که میخواهند شنا یاد بگیرند تمرین‌های خود را معمولا در استخرهایی با عمق کم و کناره دریاها شروع می‌کنند. آن‌ها ابتدا شناور روی آب ماندن و سپس حرکات پا را تمرین میکنند و در پایان حرکات‌ دست را نیز یاد خواهند گرفت. برای شنا کردن آسان و روان، بدن شناگران بخصوص مفاصل آنها باید بسیار انعطاف پذیر باشد.

شناگران آماتور باید چگونگی حرکت‌های هماهنگ دست با نفس کشیدن را بسیار تمرین کنند. شناگران حرفه ای اغلب دو یا چند شنای مختلف را می آموزند.

فواید شنا کردن:

شناکردن فایده های بسیاری برای اعضای بدن دارد و جزو ورزش‌های بسیار مهم و مفید محسوب می‌شود شنا در تثبیت فشار خون و افزایش توانایی تحمل برای سیستم قلبی و عروقی می‌شود.

شنا در تنظیم تنفس تأثیر بسیار خوبی دارد و به خاطر رطوبت محیطی بالا که دارد به افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم پیشنهاد می‌گردد. همچنین به افرادی که مبتلا به مشکلات مفاصل پائین تنه مانند آرتروز هستند نیز شناکردن پیشنهاد می‌شود.

شنا کردن تمام ماهیچه‌های بالا تنه و پائین تنه بدن همچنین عضلات شکم و ماهیچه‌های ستون مهره‌ها را به کار می‌گیرد و به افرادی که دارای مشکل ستون مهره‌ها هستند نیز پیشنهاد می‌گردد.

مضرات شنا کردن:

کسانی که دچار بیماری‌های خاص مانند تشنج عضلات ، صرع، دیابت کنترل نشده و مشکلات تپش قلب هستند و ممکن است در آب بی‌هوش شوند شنا پیشنهاد نمی‌گردد .

شنا کردن میتواند افراد را دچار بیماری های مقطعی مانند عفونت گوش، بیماری‌های شدید گوش و حلق و بینی، سینوزیت، همچنین بعضی از بیماری‌های نای و ریه‌ها، و برخی بیماری‌های پوستی و همچنین در زنان عفونت ادرار می‌شود که با رعایت تمهیدات لازم تا حدودی می‌توان با آنها مقابله کرد.

مطالب مرتبط3

3

3

3