انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید. تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کنیم.

واحد پشتیبانی ثبت اصناف
صفحه اصلی article-مقاله پزشکی سلامت گیاه اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس
گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس:
یکی از زیبا ترین و موثر ترین گیاه دارویی ، اسطوخودوس است که بنا به اهمیت آن در مزارع وسیعی تکثیر میشود و نوع تکثیر آن ب وسیله بذر، قلمه و خوابانیدن است.

ویژگی های شناختی اسطو خودس :

ـ همیشه سبز

ـ  دارای ساقه های متعدد چوبی شده در قاعده خشبی

ـ  ارتفاع آن  ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر

ـ گلهای آن آبی رنگ که در رأس ساقه ها

کاربرد گیاه اسطوخودوس:

این گیاه در درمان بیماریهای عصبی، استرسها، خستگیهای روحی و سردرد مفید است. در درمان تیک عصبی نیز بکار می رود بوعلی سینا به این گیاه لقب جاروی دماغ ( فکر ) داده است.
نکته:

یکی دیگر از کاربرد های گیاه اسطوخودوس رفع کم خوابی یا خواب آلودگی است که از قدیم الایام آن را زیر بالش میگذاشتند .


کشت و پرورش اسطوخدوس در سایر کشور ها:


اغلب گیاه دارویی اسطوخودوس (Lavandula) در بیشتر نقاط دنیا به حالت خودرو می‌روید  و نیاز به کشت کردن آن نیست اما به دلیل تاثیر زیاد آن ر روی رفع بیماری سالانه از آن دارو های پزشکی زیادی میسازند.

این گیاه مخصوصا در جنوب فرانسه ، مناطق مدیترانه و در تورنتو به مقدر زیاد وجود دارد و بسته به شرایط محیط و خاک به انواع مختلف ظاهر می‌شود. اسطوخودوس گیاهی است چند ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگهای متقابل ، باریک ، دراز سبز رنگ و پوشیده از کرکهای سفید پنبه‌ای.گلهای آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله می‌باشد.

قسمت مورد استفاده این گیاه ، گلها و سرشاخه‌های گلدار آن است. اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد. طعم آن تلخ است و به علت بوی مطبوع آن در عطر سازی مصرف می‌شود. اسانس اسطوخودوس که از تقطیر گل و سرشاخه‌های گلدار این گیاه بدست می‌آید مایعی است زرد رنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی مطبوعی است. نام این گیاه از كلمه لاواند به معنای شستشو می آید.

مطالب مرتبطمجموعه ساختمانی شیک و پیک

دکوراسیون منزل و بهترین طراحی داخلی منزل ایرانی و تزئینات داخلی منزل و اتاق خواب عروس در تهران با قیمت ارزان از لحاظ ظاهری بین اصطلاحات “معماری ساختمان ” ، ” طراحی داخلی” و ” دکوراسیون منزل ” تفاوت وجود دارد. تمایز و فرق بین حرفه های مختلف چیست؟ این تمایز بست ...

بیشتر بخوانید »

تعمیر و نصب کرکره برقی

نصب انواع درب های کرکره برقی در تهران با قیمت ارزان شرکت ما نزدیک به یک دهه است که با به کار گیری  مهندسین برق و نیروهای خبره در زمینه نصب کرکره برقی در تهران و سایر شهرهای کشور میتواند این ادعا را داشته باشد که به یکی از بزرگترین مجموعه ها در این زمینه تبدیل شده است . جهت نصب ...

بیشتر بخوانید »

فروش انواع واتراستاپ ( واتر استاپ )

سایت خرید واتراستاپ با قیمت ارزان در تهران و ارسال به سراسر کشور فروش جدیدترین مدل های واتراستاپ با قیمت بسیار مناسب و ارزان در تهران و ارسال به سراسر کشور توسط مجموعه ساختمانی شیک و پیک . جهت خرید واتراستاپ با انواع متراژ و ابعاد و کیفیت اصل و اورجینال میتوانید با شماره تماس ...

بیشتر بخوانید »

3

3

3